
Iz ocjena BS-a, da su manjinske stranke u Vladi jer tako “pozitivno utiču na njen evropski kurs, koji je neupitan”, proizilazi da je donošenje dokumenta neizvjesno
Od nezvanične najave manjinskih partija da će izraditi platformu kojom će od premijera Milojka Spajića (Pokret Evropa sad) tražiti da se odredi o potezima šefa parlamenta Andrije Mandića (Nova srpska demokratija) prošla su gotovo dva mjeseca, a sudeći prema porukama Bošnjačke stranke (BS) – upitno je da li će tog dokumenta uopšte biti.
Iako je krajem januara najavljivano da manjinske partije čekaju da ih lider BS-a Ervin Ibrahimović pozove na sastanak na kom bi razgovarali o platformi, iz te stranke nisu juče direktno odgovorili na pitanje “Vijesti” zašto nema tog okupljanja.
Navode da su oni i albanske partije odlučili da budu dio aktuelne Vlade, jer na taj način “pozitivno utiču na njen evropski kurs, koji je neupitan”. Dodaju da su te stranke “najbolji promoteri evropskog puta Crne Gore”, i da je to više puta potvrđeno s najvažnijih međunarodnih adresa – od Vašingtona i Brisela, preko Berlina, Londona, Pariza, Rima i Istanbula.
“Evropske integracije su najvažniji cilj aktuelne Vlade, a partije manjina svakako svojom participacijom daju doprinos da Crna Gora napreduje na svom EU putu. Manjinske partije su čuvari EU puta Crne Gore i članstvo Crne Gore u EU je naš zajednički cilj, na kom predano radimo”, rekli su “Vijestima” iz BS-a.
Ibrahimović, šef crnogorske diplomatije i potpredsjednik Vlade, trebalo je da organizuje sastanak jer je BS najjača manjinska stranka. One su platformom trebalo da traže od Spajića da se odredi o potezima Mandića, za koje smatraju da izazivaju podjele u crnogorskom društvu, te da narušavaju odnose Podgorice sa susjedima. Najava donošenja dokumenta uslijedila je dva dana nakon što je Mandić čestitao zvaničnicima Republike Srpske 9. januar – neustavni dan tog entiteta Bosne i Hercegovine, što je naišlo na oštre kritike lidera manjinskih vladajućih aktera. Oni su i prije toga osuđivali neke Mandićeve poteze, ali su, uprkos tome, ostajali u foteljama izvršne vlasti.
Izvor “Vijesti” iz jedne od manjinskih partija, rekao je krajem januara, odgovarajući na pitanje zašto Ibrahimović ne organizuje sastanak, da je “situacija oko parlamenta zaustavila baš sva politička dešavanja”. On je aludirao na političku krizu izazvanu dešavanjima u vezi Ustavnog suda, zbog čega je opozicija blokirala rad parlamenta.
Manjinske partije su čuvari EU puta Crne Gore i članstvo Crne Gore u EU je naš zajednički cilj, na kom predano radimo”, rekli su “Vijestima” iz BS-a
Većina manjinskih političkih subjekata dio je vlasti – BS, Albanski forum (AF) i Albanska alijansa (AA), dok su u opoziciji Demokratska unija Albanaca i Hrvatska građanska inicijativa.
S obzirom na to da vladajuću većinu čine 52 poslanika, ako bi izvršnu vlast napustili BS (koji ima šest predstavnika u parlamentu), AF (dva) i AA (jedan), Vlada bi imala podršku 43 poslanika, dva više od minimuma neophodnog za svoj opstanak.
PREDSJEDNIŠTVO AF-A DO KRAJA SEDMICE
AF, čiji je jedan od lidera Nik Đeljošaj, najavio 17. februara da će razmotriti učešće te koalicije u izvršnoj vlasti, jer treba da preispitaju da li se ostvaruju programi koje su planirali i koji su i dio sporazuma o formiranju Vlade – trebalo bi do kraja sedmice da održi sjednicu svog predsjedništva o tome, saznaju nezvanično “Vijesti”.
Đeljošaj, potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja, u međuvremenu je nastupao pomirljivije, pa je tako nedavno saopštio da to što politički akteri imaju različita mišljenja – “ne znači da je neko protiv Vlade”.
Komentarišući istom prilikom ocjenu da je razlog za preispitivanje podrške Vladi pooštravanje uslova tendera za zakup plaža, on je odgovorio da je “pogrešno prenesen”, te da nije pomenuo tendere.